Blog

Kabartma lak alanı nasıl belirleniyor?

Kabartma Lak

Öncelikle ne tür bir lak işlemi yaptırmak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Bunları sıralayacak olursak; kısmi lak, kabartma lak ve kumlu lak olarak üç seçenekten oluşmaktadır. Sonrasında lakın uygulanmasını istediğiniz alanı belirtmeniz gerekmektedir.

Tanımları biraz daha açıklayacak olursak;

Kısmi Lak nedir?

Baskısı yapılmış materyal üzerine tasarımda belirlenen alanların (parlak ve mat selefon yardımı ile) parlak ve dikkat çekici görünmesi sağlar. Bu işlem ağırlıklı olarak tasarım üzerinde vurgulanmasını istenilen alanlarda kullanılır. Yüzeyin tamamına uygulanmaz.

Örnek: Kartvizit üzerindeki logo, katalog üzerindeki ürün görselleri…

Kabartma Lak nedir?

Baskısı yapılmış materyal üzerine tasarımda belirlenen alanlara hissedilebilir kabarık yüzeyler oluşması sağlanır. Bu işlem ağırlıklı olarak uzaktan fark edilmesini istediğiniz işlerde tercih edilir.

Örnek: Kartvizit, davetiye, dergi ve katalog kapağı…

Kumlu Lak nedir?

Baskısı yapılmış materyal üzerine tasarımda belirlenen alanlara kumlu bir efekt vermenizi sağlar. Bu işlem ağırlıklı olarak farklı bir doku oluşturmak için kullanılmaktadır.

Örnek: Katalog iç ve dış yüzeylerinde…

Bu işlemlerin uygulanması için tasarımda lak uygulanacak alanı (vektörel olarak belirlenmesi için) grafikler veya matbaacınıza danışarak çözüme ulaştırabilirisiniz.

Yorum Yaz


Your email address will not be published. Required fields are marked *