Blog

Baskı öncesi kesim payı nasıl yapılır?3 dakikada oku

Kesim payı veya diğer adıyla taşma payı tasarımınızda baskı sonrası istenmeyen sonuçlar oluşmasını önler.

Buna en güzel örnek; “Baskısını aldığınız tasarımın kenarlarının fazla kesilmiş olduğunu görmek veya kenarlarında beyaz alanlar kalmış olmasıdır”. Bu ve benzeri problemleri yaşamamak adına çalışmalarımızı hazırlarken yapacağımız ufak bir hazırlık tüm sorunları ortadan kaldıracak.

Not: Yaptığımız bir tasarımı daha sonradan baskıya göndereceksek muhakkak kesim payı vermemiz gerekmektedir. Bu işlemi de çalışmaya başlarken yapmamız gerekiyor.

Kesim payı her zaman gerekli mi?

Evet gereklidir. Taşma payı verilmeyen işlerde yazıdan kesilme riski olduğundan bu işlem kesinlikle uygulanmalıdır. Emeğimizin çöpe gitmesini ve cebimizden daha fazla para çıkmasını engellemek için gereklidir.

Hazırsanız, bunun için neler yapmamız gerektiğini öğrenelim.

İlk önce çalışmamızın boyutunu belirlemeliyiz. Bu çalışma ne boyutta olacak? Bunun yanıtını vermemiz gerekiyor. Zaten grafik programlarında da açar açmaz size ne soruyor? Çalışma alanı veya sayfanızın boyutu ne olsun?

Örneğin bir kartvizit çalışmasını işleme alalım.Bilindiği gibi standart ölçüleri 8,5 x 5,5 cm olmalıdır (daha büyük veya küçük olabilir ancak cüzdan boyutu budur). Çalışma şablonumuzu oluşturalım.

Kesim Payı Oluşturma Aşamaları

  1. Kartvizit boyutlarında (standart boyutları yukarıda belirmiştik) bir çalışma açıyoruz.
  2. Çalışmaya kesim payı verelim. Kartvizit çalışma alanımız 8,5 cm x 5,5 cm iken 3’er mm kesim payı veriyoruz. Sağdan, soldan, alttan ve üstten 3 mm olacak şekilde ayarlıyoruz.

Not: Bu konuda bize gelen sorularda Photoshop programında taşma payı veya Illustrator programında taşma payı nasıl verebilirim deniliyor. Sizler için bunları da yanıtlayalım.

Photoshop programında, sayfanızı kartvizit boyutunda açtıktan sonra Image/Canvas Size ile çalışma alanını 3’er mm büyütebilirsiniz.

Illustrator programında, sayfanızı kartvizit boyutunda açtıktan sonra File/Document Setup seçip açılan panelden Bleed değerini 3 mm yapın.

  1. Metin alanımızı belirleyelim şimdide… Bu işlemi aslında Word programı bize otomatik olarak sunduğu için hatırlayacaksınızdır. A4 sayfa açılır karşınıza ve yazıyı siz kenarlardan 2,5 cm’lik boşluklar içerisinde bu beyaz kağıda yazarsınız. Bizde şimdi buna benzer baskıda çıkmayacak ancak bize metni bunun dışına çıkma diye kılavuzluk edecek bir alan belirliyoruz. Bunun ölçüsü de çalışmanın boyutuna göre değişir. Kartvizit boyutu içine 5mm iken A4 boyutu içinse 1cm’e kadar çıkabiliyor. Bu konuda tasarımcıları fazla sınırlamamak lazım 😉

Sonuç olarak kartvizitimizi için iç alan ölçümüz 7,5 cm X 4,5 cm olarak ayarlıyoruz.

Not: Bu alanı oluşturmak için ister bu boyutlarda (Photoshop ve Illustrator için) bir alan oluşturun isterseniz cetvelden çekerek kılavuz çizgiler oluşturun.

Bu alandaki dikkat etmemiz gereken tek şey yazılarımızın kesinlikle bu alandan dışarı taşmaması gerekmektedir.

Tebrikler. Şablonumuz hazır. Tasarıma başlayabiliriz.

  1. Tasarımımızı oluşturduk. Dosyamızı önce mevcut programın formatında kaydedelim. PSD veya AI formatında sonrasında baskıya göndermek için PDF olarak kaydedelim.
  2. PDF olarak kaydederken açılan panelde “Marks and Bleeds” (sol bölümde) tıklayın. Açılan bölümdeki “All Printer’s Marks” seçeneğini tıklamanız ve kaydet demeniz yeterlidir.

Şimdi bu oluşturmuş olduğunuz baskı dosyasını bize gönderin, basalım 🙂

7 Comments


Koksal

Koksal    Posted on: 04/08/2018 23:30  Reply

Verimli bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık. Baskı dosyasını hazırlayıp göndereceğim ☺️

Yeşil Temizlik Şirketi

Yeşil Temizlik Şirketi    Posted on: 16/07/2019 09:06  Reply

Teşekkürler işimize yaradı, temizlik şirketimiz için katalog oluşturacağız. Tasarımını yaparken istifade edeceğiz.

ferhat

ferhat    Posted on: 03/10/2019 12:22  Reply

tamda aradığım şeydi nokta atışı oldu ilaç gibi geldi valla

Ali

Ali    Posted on: 26/10/2019 10:38  Reply

Merhaba, peki oval bir kartvizit hazırlamak istiyorum. Bu oval kartvizit için baskı hazırlama işlemi için yapılması gereken bir şey var mıdır?

Büşra

Büşra    Posted on: 10/01/2021 13:59  Reply

Teşekkürler gerçekten işime yaradı.

Temizlik Şirketleri

Temizlik Şirketleri    Posted on: 12/02/2021 09:02  Reply

Gerçekten çok faydalı bir yazı oldu, bu tarz güzel paylaşımların devamının gelmesini dileriz.

Ofis Temizlik Şirketi

Ofis Temizlik Şirketi    Posted on: 12/02/2021 09:03  Reply

Tamda bu tarz bir makale ararken denk gelmemiz çok iyi oldu, teşekkürler.

Yorum yapın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yukarı
Mesaj gönder
Hemen fiyat al
WhatsApp Destek Hattı
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?